Má vůbec smysl učit se nějaký cizí jazyk, když….?

Mluvíte anglicky? Německy? Nebo jiným jazykem? Máte certifikát XY, státnici? To jsou přesně ty otázky, co se na vás valí každou minutu, jen co kliknete na portály nabízející práci anebo zvednete sluchátko zvědavému personalistovi, který si vás bůhvíkde vyhledal.

Po zralé úvaze zjistíte, že to s těmi vašimi znalostmi cizí mluvy zas tak špatné nebude: angličtina je všude kolem, ostatně na fejsbúku je dnes kdekdo a lajkovat má vyšší status než líbit se. No a některé anglické návody například k sestavení koloběžky jsou srozumitelnější v angličtině než v české verzi přeložené asi nějakým čínským překladatelem. Koloběžka stojí smontovaná v předsíni a vy s lehkým srdcem můžete znalost angličtiny bez váhání potvrdit.

Pak tu máme němčinu – ta je teď hrozně aktuell. Každý zaměstnavatel sní o tom svém německy hovořícím geniálním zaměstnanci, který za malý peníz odvede veledílo. Německy přeci umí každý Čech – jak v Dietlově seriálu Eliška a její rod hlásal Jiří Sovák. A pak výhodné nákupní drancovačky u sousedů v Drážďanech vám jistě do paměti vtisknou nejedno klíčové slůvko, na jehož znalosti závisí úspěch celého nákupu. Jo to byl kauf! Zahlásíte hrdě v práci.

Má to teda vůbec smysl, přijít servaný z práce a místo televizní nebo jiné ušlechtilé zábavy sednout k učebnici? „Třeba mi ty dosavadní znalosti angličtiny stačej“, řeknete si.  V letně rozpáleném holiday rezortu přiskočí ochotně paní delegátka a reklamaci pokoje s výhledem kamsi na hotelové kontejnery vyřídí a v zimě si zas při nákupu celodenní permanentky na ledovec pomůžete zapíchnutím promrzlé hůlky na řádek s nápisem Tageskarte, paní pokladní pochopí.

Jenže…ono to má takový háček…. Takový docela malý háček, který nabourá to naše pohodlíčko a představu, že stávající stav znalostí ke spokojenosti na všech stranách stačí.

Uvařte si kafe, čaj nebo v rozumné množství propláchněte sklenici pivem či vínem a v klidu se zamyslete nad 6 argumenty, které vám změní pohled na věc:

  • SOS situace, kdy jde opravdu o život – kdekoli po světě. Komunikace v cizím jazyce vás zachrání
  • To, co umíte, cizí jazyky nevyjímaje, opravdu dobře vám nabízí výhodu při vyjednávání o platu, o nové zakázce, o vaše služby nebo znalosti bude  větší zájem
  • Cizí jazyky se vám hodí i tam, kde by to nikdy nikdo nečekal: zkuste komunikovat se světem cizím jazykem na sociálních sítích, na své webovce a pocítíte brzy ten přínos
  • Vedle těla by se měl procvičovat i mozek. Pokud ho cvičíte tím, že do něj vkládáte např. telefonní čísla svých kamarádů, je to fajn. Když budete vkládat do svých závitů struktury cizí řeči, získáte těch kamarádů ještě víc a rozvíjíte při tom hned několik druhů paměti najednou, to je prostě fakt!
  • Existuje pár triků, jak se učit cizí jazyky zábavně: takže i když přijdete strhaní z práce domů, můžete se na něco těšit. Ostatně slovíčka se můžete učit i při sledování televize, když víte,jak na to😊
  • POCIT VÝHRY jako v hokeji nebo fotbale, když na dovolené nebo služební cestě v cizině komunikujete s cizinci a překládáte kolegům, rodině, zkrátka těm, co nerozumí. Dodnes s pocitem vítězství vzpomínám na nákup triček s potiskem na trhu v Jeruzalémě, v angličtině by to nebylo ono a hlavně ne se slevou😊

 

A pamatujte, že váš pan učitel, paní učitelka, lektor atd. by měli být vaším trenérem, zajímat se o vás se vším všudy. Jen odučit a zadat domácí úkol nestačí.